Impact Factor چیست و چگونه محاسبه می شود ؟  (فرمت پی دی اف)

Impact Factor چیست و چگونه محاسبه می شود ؟                             

ایمپکت فاکتور ( ( impact factor یاشاخص تاثیر ، اغلب به صورت مخفف IF نشان داده می شود . ایمپکت فاکتور به وسیله Eugene Garfield (بیانگذار موسسه تامسون ISI که بخشی از تامسون رویترز است) بنیان گذاری شد. ایمپکت فاکتور مجلات هر ساله برای مجلاتی که در لیست مجلات تامسون رویترز قرار دارند تعیین می شود. در پایان هر سال، مجله های تحت پوشش فهرست نویسی ISI که در فهرست وبگاه علم (Web of Science=WOB) قرار گرفته اند، ارزیابی می شوند. این موسسه هر سال در ماه ژوئن (ماه 6 میلادی) ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال قبل را منتشر میکند که البته دستیابی به این ایمپکت فاکتورها هم رایگان نیست. مثلا در ماه جون 2012 ایمپکت فاکتورهای مجلات در سال 2011 انتشار پیدا کرد . و این ایمپکت فاکتور به مدت یک سال هم معتبر است . این شاخص مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI است.

نحوه محاسبه ایمپکت فاکتور (impact factor) یک مجله  :

فرضا اگر در سال 2010 جمعاً 40 ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال 2008 تعداد 26 مقاله و در سال 2009 تعداد 24 مقاله چاپ شده باشد، ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور آن مجله از تقسیم 40 بر 50 به دست می‌آید که 0.80 است. یعنی به طور متوسط هر مقالهٔ آن نشریه 0.80 مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است. بنابراین ایمپکت فاکتور تابع یک دوره سه ساله است که دو سال آن برای چاپ مقاله ها و سال سوم مربوط به ارجاعات به مقالات دو سال قبل است.

منابع :

1 . http://www.iranresearches.ir

2. رنجبر، زلیخا. آشنایی باعلم سنجی و...

 

 

گردآورنده : عاطفه عزیزیان

کارشناس علم اطلاعات ودانش شناسی

دانشکده بهداشت دامغان

بهمن 1398

 

معرفی سامانه منبع یاب(فرمت پی دی اف )

 

 

معرفی سامانه منبع یاب

تهیه کننده : عاطفه عزیزیان

کارشناس علم اطلاعات ودانش شناسی

دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشکده بهداشت دامغان

شهریور1398

***********************************************************************************************************************

 

سامانه منبع یاب

سامانه منبع یاب با هدف تهیه فهرست کامل و به روزمنابع مورد اشتراک وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، و با امکانات جستجوی واژگانی، الفبایی و موضوعی مجلات یک ناشر خاص طراحی شده است. از طرف دیگر، این سامانه با ارائه شاخص های ارزیابی مجلات، این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرده است تا مجله مناسب برای انتشار مقاله خود را جستجو، بازیابی و انتخاب کنند.

درسامانه منبع یاب به نشانی :

http://rsf.research.ac.ir

با وارد کردن نام مجله درقسمت جستجو، به راحتی میتوان وضعیت مجله را مشاهده و شاخصهای علم سنجی آن را بررسی نمود.

 

 

 

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، این سامانه دارای چندزبانه با عنوان های جستجوی ساده، جستجوی پیشرفته، جستجوی موضوعی، رتبه بندی Scopus، رتبه بندی ISI و منابع اطلاعاتی است که هرکدام از این زبانه ها امکانات منحصربه فردی را برای یک جستجوی جامع و کامل در اختیار قرار

می دهند. در جستجوی ساده میتوان نام کتاب، مجله، نام ناشر، شماره ISSN/ISBN و یا نام نمایه نامه را انتخاب و نتایج را مشاهده نمود. نیازی به پرکردن تمامی موارد جستجو نیست و فقط با پرکردن یکی از باکسهای جستجو میتوان، نتایج جستجو را در پایین صفحه مشاهده نمود. میتوان نتایج را ازنظرشکلی به کتاب، مجله، راهنما و یا از لحاظ دسترسی، به مشترک، رایگان و یا غیرمشترک محدود نمود، همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می نمایید تمامی شاخصهای علم سنجی ISI و اسکوپوس نمایش داده می شود.

در قسمت جستجوی پیشرفته علاوه بر باکسهایی که در جستجوی ساده مشاهده شد، امکانات دیگری برای محدودسازی جستجو در اختیار ما قرار می گیرد، در این قسمت میتوان از طریق شاخصهای علم سنجی از جمله Impact factor،Sjr، Citescore و Snip، جستجوی دقیق تری انجام داد.

درزبانه جستجوی موضوعی می توان مجله های معتبر در حوزه ی خاص موضوعی راپیدانمود، کافی است حوزه ی موضوعی خود را انتخاب و در صورت نیاز نوع نمایه و رتبه بندی مجلات در این حوزه موضوعی را نیز انتخاب نمایید. با کلیک روی علامت بعلاوه شما میتوانید

زیرشاخه های یک حوزه ی موضوعی را نیز مشاهده نمایید. در قسمت رتبه بندی Scopus و ISI نیز شما می توانید به جستجوی مجله ی موردنظر در این دو نمایه بپردازید.

اما در زبانه آخر با عنوان منابع اطلاعاتی، انواع مختلف منابع اطلاعاتی و امکاناتی که هرکدام از این منابع در اختیار قرار میدهند را مشاهده میکند. به عنوان مثال: میتوان، پایگاههای اطلاعاتی که امکاناتی مانند دسترسی به کتاب، تصویر و یا فایلهای آموزشی را ارائه میدهند شناسایی نمود.

همچنین در این بخش میتوان پایگاههای مبتنی بر شواهد و منابعی که مقالات رایگان در اختیار ما میگذارند را

شناسایی نمود.

درقسمت Details، می توانیم نمادهای سبزوخاکستری ونارنجی رنگ راببینیم. رنگ سبزنماد دسترسی کامل به مجله، کتاب یاراهنما است یعنی منبع توسط سازمان مربوطه خریداری شده است.

رنگ نارنجی نماددسترسی رایگان به منبع موردنظراست.

 

رنگ خاکستری نماد عدم دسترسی رایگان به محتوای منبع موردنظراست.

 

[esprit:page-content]