انتشار مقاله

تهیه کننده : عاطفه عزیزیان مسئول کتابخانه دانشکده بهداشت دامغان

کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی

دی ماه 1402

انتشار مقاله PDF

انتخاب مجله مناسب برای انتشار مقاله با کمک سامانه منبع یاب امکان پذیر است. سامانه منبع ‌یاب با هدف تهیه فهرست کامل و به روز منابع مورد اشتراک وزارت بهداشت و با هدف فراهم ‌سازی امکان جستجوی واژگانی، بازیابی الفبایی و موضوعی مجلات یک ناشر خاص طراحی و پیاده ‌سازی شده است. سامانه منبع‌یاب دربرگیرنده مجلات، کتاب‌ها، راهنما‌ها، فیلم و تصاویر آموزشی و بانک‌های اطلاعاتی الکترونیک است.  

همچنین این سامانه با ارائه شاخص ‌های ارزیابی مجلات، این امکان را برای پژوهشگران فراهم کرده است تا مجله مناسب برای انتشار مقاله خود را جستجو، بازیابی و انتخاب کنند. مجلات موجود در سامانه، شامل تمام مجلات علمی معتبر مورد اشتراک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ناشرین مختلف، به اضافه مجلات با دسترسی رایگان (Open Access) و نیز مجلات نمایه شده در بانک‌ های اطلاعاتی Embase، Scopus، PubMed، ISI و مجموعه DOAJ است.

اطلاعات مجلات هر هفته یکبار و شاخص ‌های ارزیابی آن ‌ها مانند  SNIP، SJR و CiteScore سالیانه و به محض تغییر به روز رسانی می ‌شوند. اطلاعات کتاب‌ ها به محض انتشار ویرایش در دسترس جدید، به روز می ‌شوند.

شاخص ‌های ارزیابی و رتبه ‌بندی مجلات مانند  CiteSore، SNIP و SJR در این سامانه برای مجلات مربوطه نمایش داده می‌شوند. همچنین، چارک‌ها (Quartile)ی هرمجله نیز در بهترین گروه موضوعی مربوطه نمایش داده می‌شوند.

برگه (Tab)جستجوی موضوعی را انتخاب کنید. در جعبه جستجو (Search Box) با نام Add Subject Area، چند حرف از موضوع موردنظر خود را وارد کنید. سامانه در لحظه (Real time) موضوع مورد نظر شما را در درختواره موضوعی جستجو کرده و نمایش می ‌دهد. آن‌گاه با کلیک برروی موضوع جستجو شده می ‌توانید آن را انتخاب نموده و منابع موضوع مربوطه را مشاهده کنید.

۱- حرف J بیان کننده آن است که منبع مربوطه مجله (Journal) است.

۲- حرف B نشان دهنده آن است که منبع مربوطه، کتاب (Book) است.

۳- حرف C نماد Consult و معرف آن است که منبع مربوطه یک راهنماست.

۴- حرف D نماد بانک اطلاعاتی (Database) بودن منبع مورد نظر است.

۵- حرف L بیان کننده بانک‌ های اطلاعاتی داخلی (Local Database) است.

۶- حرف M نشان دهنده منابع دیداری شنیداری (Multimedia) است.

۷- حرف E مشخص کننده منابع پزشکی مبتنی بر شواهد (Evidence based Medicine)‌است.

۸- حرف F نماد کلمه Free و مشخص کننده منابع رایگان است.

به عنوان مثال با کلیک بر روی ژورنال های بازیابی شده، به صفحه آن ژورنال هدایت می شوید و می توانید هدف، دامنه و راه های انتشار مقاله در آن ژورنال را مشاهده نمایید.

 

                     

همچنین اگر در ستون Publisher/ Holder نام ناشر و یا مجموعه ‌ای وجود داشته باشد، با کلیک برروی آن می‌توانید به صفحه مجله یا کتاب مربوطه راهنمایی شده و به آن دسترسی پیدا کنید.