دانلود فایل آموزشی رایسست

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(رایسست) بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و فرهنگستان علوم جهان سوم در سال 1370 دایر و لایحه تاسیس آن در سال 1375 از تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان گذشت.  رایسست با هدف تامین نیازهای اطلاعاتی و تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان کشورهایی که در حوزه جغرافیایی ایران قرار دارند تاسیس شده است.

از جمله فعالیت های مهم رایسست می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه‌های اطلاعاتی، انتشار گزارش‌های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب‌های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش‌های داخلی و منطقه‌ای در حوزه‌های علوم و فناوری ، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش‌های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد.

رایسست از ابتدای فعالیت خود پایگاه های اطلاعاتی مختلفی را تأسیس نموده که هر کدام از این پایگاه ها می تواند بخشی از نیازهای اطلاعاتی کاربران را تأمین نماید. در این پایگاه ها امکان دسترسی به متن کامل مقالات مجلات علمی و پژوهشی، علمی ترویجی ، مجموعه مقالات کنفرانس ها و همایشهای علمی، کتاب های لاتین و فارسی، چکیده طرحهای تحقیقاتی کاربردی، پایان نامه های انگلیسی و فارسی، مجموعه استانداردهای جهانی و سایر اطلاعات از قبیل مقالات روزنامه ها و... در تمام حوزه های موضوعی و به زبان های مختلف فارسی، لاتین و عربی از طریق حضوری و غیر حضوری  فراهم شده است. همچنین رایسست قادر است سایر مدارک علمی  موجود در پایگاه ها معتبر علمی سراسر دنیا را در کوتاه ترین زمان ممکن در اختیار کاربران قرار دهد.

برخی از خدمات این پایگاه ها عبارتند از:

دسترسی آسان به نشریات ملی و بین المللی ( به ویژه کشورهای اسلامی) موجود در رایسست

مشاهده فهرست الفبایی نشریات

مشاهده فهرست نشریات بر اساس طبقه بندی موضوعی

مشاهده فهرست مندرجات نشریات

مشاهده مشخصات کامل نشریات و وضعیت اعتبار آنها

دسترسی به متن کامل مقالات نشریات با استفاده از نام کاربری

دسترسی به نسخه های مختلف نشریات (اعم از چاپی یا الکترونیکی)

درادامه نمونه ای ازجستجوی پیشرفته دراین پایگاه رامشاهده می کنیم:

 

 

نتایج جستجو را می توان بر اساس عنوان، موضوع، سال انتشار و زبان، پالایش نموده و به نتایج مرتبط تری دست پیداکرد.

 

منبع : https://ricest.ac.ir

گردآوری: عاطفه عزیزیان – مسئول کتابخانه دانشکده بهداشت دامغان